تبلیغات
همه چی دونی - دانشگاه تهران

همه چی دونی

هدف اصلی ما ارتقای علم شما

پنجشنبه 14 آبان 1388

دانشگاه تهران

نویسنده: امیر حسین امام جمعه   طبقه بندی: مدارس و دانشگاه ها، 

پرش به: ناوبری, جستجو
دانشگاه تهران
UTEH gates.jpg
شعار میاسای ز آموختن یک زمان
تأسیس ۱۳۱۳
نوع سراسری (دولتی)
رئیس فرهاد رهبر
معاون آموزشی دکتر محمود کمره‌ای
هیأت علمی ۱۵۰۰
کارمندان ۳۵۰۰
دانشجویان ۳۲۰۰۰
کارشناسی ۲۹۰۰۰
مکان تهران
نام مستعار دانشگاه مادر[نیازمند منبع]
وب‌گاه www.ut.ac.ir

دانشگاه تهران یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران و از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های در حال فعالیت ایران است که در سال ۱۳۱۳ به دستور رضاشاه پهلوی گشایش یافت.

هم اکنون دارای ۲۵ دانشکده‌است و از استادان مجرب ایرانی در بیشتر رشته‌ها بهره می‌گیرد. با داشتن ۳۲ هزار دانشجو یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های خاورمیانه می‌باشد.

رئیس دانشگاه فرهاد رهبر است که دارای مدرک دکترای اقتصاد بوده و یکی از روسای سازمان مدیریت و برنامه ریزی در دولت احمدی نژاد بود. او در بهمن ۱۳۸۶ به ریاست دانشگاه منصوب گشت.[۱]

پیشینه

مراسم گشایش مدرسه طب دانشگاه تهران در حضور رضا شاه

[ویرایش] تاسیس

فکر تأسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۰۵ خورشیدی توسط دکتر سنک نماینده مجلس نخستین بار پدیدار شد. در نامه‌ای به وزیر معارف درباره اقدام به تاسیس دانشگاه محمد تدین پاسخ داد:

« راجع به اونیورسیته که آن را می‌توانیم دارالعلوم بگوییم کمال علاقه را دارم و مشغول تهیه لوازم مقدمات آن هستم. نظر من این است که در یک فضای وسیعی که شاید ۸۰ تا ۱۰۰ هزار ذرع مربع وسعت داشته باشد، بنایی ساخته شود که شعب علوم و فنون در آنجا تاسیس گردد.[۲]  »

وزیر دربار وقت، عبدالحسین تیمورتاش، از طرف رضا شاه، دکتر عیسی صدیق (صدیق اعلم) را مامور کرد تا در سال ۱۳۱۰ خورشیدی به ایالات متحده آمریکا سفر کرده و پس از مطالعه در «تاسیسات علمی دنیای جدید»، طرحی برای تاسیس دانشگاه در کشور به دولت تقدیم نماید.[۳] طرح دکتر صدیق مورد مورد قبول کفالت وزارت معارف وقت، علی اصغر حکمت، قرار گرفت و سر انجام با پیگیری ایشان، دکتر علی‌اصغر حکمت، دکتر محمود حسابی و دیگران، سرانجام دانشگاه تهران در هشتم خرداد ماه ۱۳۱۳ به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

مهدی خزعلی به هنگام نقل خاطره دیدارش از دکتر حسابی چنین نقل می کند: جهت تاسیس دانشگاه تهران با وساطت یكی از دوستان وقت ملاقاتی از وزیر معارف وقت گرفتم، پس از توضیح طرح، وزیر معارف از من پرسید: «دانشگاه بسازید كه چه بشود؟» من عرض كردم: «دكتر و مهندس ها كه برای تحصیل به فرنگ می روند را در مملكت خودمان تربیت كنیم.» و او پاسخ داد: «تربیت دكتر و مهندس برای ما صد سال زود است.»

متاثر از كوته فكری وزیر معارف از دفتر وزیر خارج شدم، دوستی كه آزردگی مرا دید برای تسلی خاطر گفت من می توانم از رضا شاه برایت وقت ملاقات بگیرم. وقت ملاقات با رضا شاه تعیین شد، برای او طرح تاسیس دانشگاه تهران را شرح دادم، و شاه پرسید «كه چه شود؟» عرض كردم، به جای آنكه جوانان ما به فرنگ بروند در مملكت خودمان دكتر و مهندس آموزش دهیم و رضا شاه باز پرسید «كه چه شود؟» و عرض كردم: «این جاده‌ها و راه آهن را آلمان ها می سازند مهندسین خودمان بسازند و ...» شاه بسیار استقبال كرد و گفت بروید طرحتان را بنویسید به مجلس می گویم رای بدهد! و من از همان شب شروع به نگارش طرح دانشگاه كردم. فردای آن روز از دربار به در خانه ام آمدند، تعجب كردم كه با من چه كار دارند، دیدم یكصد هزار تومان پول فرستاده اند كه اعلیحضرت فرموده اند، كارتان را شروع كنید و طرح تان را نیز بنویسید. این همان مبلغ خرید زمین دانشگاه تهران بود و كار ساخت و ساز همزمان با نوشتن طرح آغاز شد. [۴]

این موسسه با ادغام کردن دارالفنون، مدرسه علوم سیاسی، مدرسه طب[۵]، مدرسه عالی فلاحت و صنایع روستایی[۶]، مدرسه فلاحت مظفر (اولین مدرسه کشاورزی در ایران)، مدرسه صنایع و هنر (تأسیس توسط کمال الملکمدرسه عالی معماری، مدرسه عالی حقوق، و چند مرکز آموزش عالی دیگر تهران دایر گشت.[۷] و در ۱۵ بهمن ماه همان سال بود که کلنگ تاسیس دانشگاه تهران توسط رضاشاه در زمینهای پردیس جلالیه تهران (در جنوب پارک لاله کنونی) به زمین زده شد و در جمعه ۲۴ اسفند رسما دانشگاه تهران تاسیس گشت.[۸]

[ویرایش] طرح و الگو

این دانشگاه بر اساس موسسات آموزش عالی فرانسه الگوبرداری شد و حتی طراحان ساختمان‌های دانشگاه تهران مهندسین فرانسوی بودند، و دروس و برنامه‌های هنرکده (دانشکده هنرهای زیبای فعلی) دقیقاً بر اساس الگوی موسسه اکول د بوزار طراحی گردید.

دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۲ خورشیدی.

پردیس و بناهای این دانشگاه توسط معماران اروپایی رولاند دوبرول، ماکسیم سیرو، مارکوف، آلکساندر موزر، آندره گدارد، و محسن فروغی طراحی گردید.[۹]

[ویرایش] توسعه

در اواخر دهه ۱۹۴۰ میلادی ساختار درسی و پژوهشی دانشگاه رفته رفته به سمت الگوبرداری از سیستم دانشگاه‌های آمریکایی شروع به حرکت نمود[۱۰]: بطور نمونه دانشکده کشاورزی این دانشگاه به کمک دانشگاه یوتا توسعه و گسترش یافت.

اما نمونه‌های دیگری نیز می‌توان بر شمرد: در سال ۱۹۵۴ موسسه علوم اداری دانشگاه (دانشکده مدیریت کنونی[۱۱]) به کمک دانشگاه کالیفرنیا جنوبی و به ریاست دکتر هری مارلو از این دانشگاه آغاز به ارائه مدارج دکترا نمود. در سال ۱۹۵۸ موسسه روزنامه نگاری دانشگاه تهران به کمک دانشگاه ویرجینیا و دکتر جیمز ولارد آغاز به کار نمود. و دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا بود که در سال ۱۹۶۵ رشته دکترای بیماریهای سلولی (cytopathology) را راه اندازی نمود.

[ویرایش] انقلاب ۱۳۵۷ ایران

پس از انقلاب فرهنگی و در سال ۱۳۶۴ دانشکده‌های علوم پزشکی از دانشگاه تهران رسماً به دستور بخشنامهٔ جدید دولت جدا و مستقل گردیدند و دانشگاه علوم پزشکی تهران را تشکیل دادند. اما بر اساس تفاهم نامه بین دو دانشگاه، اعضای هیات علمی دانشجویان وپژوهشگران دو دانشگاه کماکان متعهد هستند مقالات علمی و پژوهشی خود را در مجلات وکتب وکنفرانس‌های خارجی وبین المللی با یک نام به چاپ برسانند.[۱۲]

[ویرایش] نقش سیاسی

جدا از مسایل انقلاب ۱۳۵۷ دانشگاه تهران محل پدید آمدن بزرگترین شورش دانشجویی ایران در سال پس از انقلاب در تیر ۱۳۷۸ و همچنین در اعتراضات گسترده توده‌ای بعد از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ بود.

نشان‌های دانشگاه

دانشگاه تهران از تلفیق دارالفنون با چند موسسه دیگر آن زمان بوجود آمد.
نوشتار اصلی: سردر دانشگاه تهران


[ویرایش] سامانه کتابخانه دانشگاه

در سال ۱۹۷۱ ساختمان جدید کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران با طراحی عبدالعزیز فرمانفرمایان گشوده شد که امروزه حاوی ۷۰۰٬۰۰۰ جلد کتاب و ۱۸۰۰ نشریه از سراسر جهان می‌باشد. هر دانشکده و اکثر گروه‌ها نیز کتابخانهٔ تخصصی خود را دارند.

پردیس‌ها

[ویرایش] دانشکده‌ها

Tehran University's Infrastructure.jpg
دانشکدهٔ اقتصاد

[ویرایش] موسسات پژوهشی

[ویرایش] مدیران دانشگاه

تا سال ۱۳۲۱ دانشگاه تهران توسط وزیر فرهنگ مدیریت می‌شد.از آن تاریخ به بعد مدیریت دانشگاه به صورت مستقل و زیر نظر وزارت فرهنگ در آمد. نام مدیران دانشگاه از ابتدا تا کنون به شرح زیر است:


[ویرایش] دانش‌آموختگان

دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • free counters
  نمودارها
  نمودار طلا
  نمودار نقره
  نمودار مس
  نمودار آلومینیم
  نمودار سرب 
  نمودار روی
  نمودار نیکل

  نام كشور
   
   
   
  پایتخت
   
   

  واحد پول
   
   
   
  كد تلفن
   
   
   
  شهرها
   
  نام شهر
   
   
   
  كد تلفن